Wkładaj serce w swoje zdjęcia …


… ale dzisiaj nie napiszę na czym ta sztuka polega.

Mało kto wie, że dokładnie 28 lat temu 5 listopada1985 roku ? śp profesor Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Niestety pacjent zmarł po dwóch miesiącach na sepsę.

Co prawda nie podczas tej operacji, ale dwa lata później również podczas przeszczepu serca zostało zrobione to zdjęcie przedstawiające profesora monitorującego stan pacjenta.

“Nigdy nie spuściłem go z oka, nie odwróciłem się do niego plecami” powiedział.

To był rok 1987 , w przestarzałej sali operacyjnej w postkomunistycznej Polsce. Stanfield szukał ujęć, które przedstawiają krytyczny stan bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej i to jest dokładnie to, czego oczekiwał.  Jego obiektyw nie tylko skupia się na zatroskanych oczach chirurga, ale także na pacjencie podłączonym do przestarzałego urządzenia. Stanfield objął kadrem również zmęczonego asystenta – tej nocy pomagał Relidze przy dwóch transplantacjach. “Każdy z tych elementów” – mówi Stanfield “dodają wymiaru i dramatyzmu do fotografii , a jednocześnie pomagają opowiedzieć historię .”

“W dzisiejszych czasach trzeba więcej niż ładną fotografię , potrzebujesz informacji” dodaje.

Zdjęcie wykonane dla magazynu “National Geographic” zostało fotografią tego roku w tym piśmie oraz znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć.

Zbigniew Religa